KEEMILINE KOORIMINE
Mis on koorimine?
Koorimine ehk nn piiling on pindmise nahakihi surnud rakkude eemaldamine. Nendesamade, mis rikuvad üldpilti: muudavad näojumet halvemaks, aeglustavad toitainete imendumist epidermise sügavatesse kihtidesse, vähendavad naha üldist toonust. Erinevate hapete mõjul toimub naha uuenemine, mis avaldub naha teatud erineval astmel koorumisena pärast protseduuri alates vaevumärgatavast lõpetades väga intensiivse kestendumisega.
Koorijate koostisesse kuuluvad erinevad keemilised ühendid, sellised nagu piim-, mandli-, püroviinamarja-, glükool-, salitsüül- ja trikloroäädikhape, retinoidid ja palju muud. Iga konkreetse juhtumi puhul valib kosmetoloog sõltuvalt patsiendi naha seisundist, millist keemilist ühendit tuleb protseduuri ajal kasutada.
Milliseid probleeme see lahendab?
Olenemata nahaga kokkupuute viisist saavutavad kõik koorimise tüübid ühe asja - naha keratiniseeritud kihi eemaldamise koos selle vanusega seotud hüperpigmentatsiooniga, tedretähnid, aknejärgsed armid, ebakorrapärasused pärast demodikoosi ja hüperkeratoos. Selle tulemusena avaneb noore särava naha kiht, poorid vähenevad ja nahk muutub pehmemaks. Veelgi enam, koorimine stimuleerib naharakkude jagunemist, mis parandab kollageeni sünteesi, naha üldist toonust, see muutub nooremaks, pringimaks, tervemaks.
Milliseid probleeme koorimine lahendab?
Sõltumata naha mõjutamise viisist on kõikidel koorimisprotseduuride tüüpidel üks tulemus – sarvestunud nahakihi eemaldamine koos east tingitud hüperpigmentatsiooni, tedretähtede, aknearmide, demodekoosi ja hüperkeratoosi järgsete ebatasasustega. Koorimise tulemusel avaldub noore särava naha kiht, poorid muutuvad väiksemaks ja nahk pehmemaks. Lisaks sellele stimuleerib koorimine naharakkude jagunemist tänu millele paraneb kollageenide süntees ja naha üldine toonus, mis muudab naha nooremaks, pringimaks ja tervemaks.
Millised koorijad on olemas?
Toime sügavuse järgi jagunevad keemilised koorimised järgmiselt:
- pindmised (sarvkihi tasemel);
- pindmis-keskmised (epidermise tasemel);
- keskmised (basaalmembraani tasemel);
- sügavad (retikulaarderma piirini).
Millisel aastaajal on protseduuri kõige parem teha? Kas koorimisprotseduuri võib teha ka suvel?
Koorimisprotseduuride teostamiseks on sobivaimaks ajaks päikese väikseima aktiivsuse perioodid ehk siis alates septembri lõpust kuni aprilli lõpuni. Levib arvamus, et keemilist koorimist on aktiivse päikesepaiste perioodil võimatu teha. See kehtib siiski vaid keskmiste ja sügavate koorimiste ning nende patsientide puhul, kelle nahal on kalduvus pigmentatsiooni tekkeks. Muudel juhtudel on õigesti valitud koduste vahendite (sealhulgas päikesekaitsevahendite) olemasolul koorimisprotseduurid lubatud.
Kas koorimisel on kõrvalmõjusid?
Pindmise koorimise korral kõrvalmõjud praktiliselt puuduvad, kuigi tunni-paari pärast mööduv kerge punetus on siiski võimalik. Kui koorimine mõjutab naha sügavamaid kihte, on võimalik kerge ketendus, mis möödub tavaliselt ühe ööpäeva pärast. Keskmise koorimise järgselt võib tulemus avalduda tugevama punetuse ja ketendumisena, mis õige hoolduse korral möödub 4-5 päeva pärast.
Vajalik protseduuride kuur:
Koorimist tehakse tavaliselt kuuridena: 5-10 protseduuri 1 kord nädalas. Protseduuri toime on nähtav juba esimestel päevadel, kuid kõige märgatavamaks muutub see pärast kuuri lõppu.
Tulemus:
• jume ühtlustumine
• väikeste kortsude kadumine
• naha niisutamine
• naha toonuse ja elastsuse suurenemine
• nahareljeefi silenemine
• rasunäärmete tegevuse normaliseerumine
Kuidas toimida pärast protseduuri?
Pärast protseduuri on oluline kaitsta nahka ultraviolettkiirguse eest, mis võib provotseerida kõrgenenud pigmentatsiooni tootmise. Seetõttu tuleb enne väljaminekut kindlasti näole SPF-faktoritega kreemi kanda. Lisaks sellele tuleb nahka otsese päikesevalguse eest kaitsta ja sauna külastamist piirata.
Vastunäidustused:
• epidermise vigastused
• ägenemise faasis herpes
• tundlik nahk
• ägenemise faasis nahahaigused
Täielikud vastunäidustused:
-
rasedus ja imetamise periood
-
ägenemise faasis kroonilised haigused
-
kalduvus armide, eriti keloidarmide, tekkimisele
-
päevitus (välja arvatud pindmine koorimine teatud vahenditega)
-
vähem kui kaks kuud varem tehtud traumeerivad kosmeetilised protseduurid – mesoteraapia, biorevitalisatsioon, sügav koorimine jne
-
antidepressantide, retiniodide, naha valgustundlikkust suurendavate preparaatide kasutamine
-
avaldunud kuperoosa
-
viiruste, bakterite ja seente põhjustatud nahakahjustused
-
nahahaigused – ekseem, psoriaas, atoopiline dermatiit, allergilised dermatoosid jm, ägenemise faasis
-
onkoloogilised haigused
-
halb haavade paranemine
-
tõmmu ja väga tume nahk tüüp IV-VI